Lupénka

Patří mezi závažná onemocnění, postihující nejen kůži, ale i klouby. Na jejím vzniku se podílí dědičnost, imunitní systém pacienta a bez vlivu není ani okolní prostředí. Může mít vliv na kardiovaskulární systém i celkový metabolismus člověka.

Pacienti jsou sužování úpornými projevy ve formě červených ložisek pokrytých šupinami, které se mohou vyskytovat na celém těle, na končetinách, ve vlasové části hlavy. Zvláštní lokalitou jsou nehty, kde nález připomíná postižení plísní. Dochází ke změnám nehtových plotének, mění se jejich tvar, tloušťka a barva.

Lupénka je pro člověka nepříjemná pro svůj vzhled, dále pro svědění a bolestivost ložisek. Současně můžeme pozorovat i postižení kloubů, tzv. psoriatickou artritidu. Pacienta často vyřazuje z pracovního procesu a nemoc omezuje jeho soukromý život.

Život pacientů s lupénkou je psychicky náročný a velmi často dochází ke vzniku depresí. Snaha lékařů pomoci psoriatickým pacientům je nezměrná. Důkazem jsou stále nové metody a léčebné postupy.

Kromě dosavadních lokálních preparátů, fototerapie, balneoterapie, celkových kortikoidů, cytostatik, terapie imunosupresivy se nyní jako současná, moderní a velmi účinná ukazuje tzv. léčba biologická. Tato léčba je jako první cíleně zaměřená na příčinu tohoto onemocnění. Dnes již jsou tyto léky dostupné na trhu a dochází k vývoji dalších, ještě efektivnějších.

Vzhledem k závažnosti onemocnění je důležité, aby pacienti byli co nejlépe informováni o možnostech léčby, která by měla být co nejprospěšnější jak z hlediska účinnosti, dlouhodobého efektu, tak i minimální zátěži organismu.

Klinické hodnocení na toto onemocnění aktuálně probíhá. Přihlaste se zde.