Často kladené dotazy

Co je to klinická studie?

Klinická studie je metoda hodnocení účinku podávaných léků probíhající za předem jasně daných pravidel. Tato metoda se používá při vyhodnocování účinku nových léků a musí jí projít každý lék před tím, než jej orgány regulující lékovou praxi v jednotlivých zemích schválí k běžnému užívání. Nové léky prochází celou sérií takovýchto studií.

Jaké klinické studie u vás probíhají?

V Clintrialu probíhají studie 2. a 3. fáze, to jsou studie, při kterých jsou používány léky, které již byly podávány řádově stovkám až tisícům osob a byla prověřena jejich základní bezpečnost. V rámci probíhajících studií bývá lék podáván několika tisícům pacientů trpících danou chorobou a jsou stále zkoumány jeho kladné a případně i negativní účinky. V těchto studií je účinek porovnáván s kontrolní skupinou, která užívá nějaký běžný preparát nebo placebo. Studie obvykle probíhá zároveň v mnoha centrech v různých zemích světa (nejčastěji kromě České republiky v Německu, Francii, Polsku, USA a Rusku). V Clintrialu provádíme studie na ambulantních pacientech v oborech dermatologie, diabetologie, neurologie, psychiatrie, revmatologie a dalších oborech vnitřního lékařství.

Jaké výhody pro mne z účasti na klinické studii vyplývají?

V rámci studie budete jednak pečlivě vyšetřen(a), takže získáte dobrý přehled o svém zdravotním stavu. V průběhu studie máte možnost být léčen(a) novým lékem, který není běžně k dispozici a je možnost, že vám tento lék pomůže nad rámec dosavadních možností léčby. Budete zároveň pečlivě sledován(a) a veškeré vaše obtíže budou řešeny. Svou účastí v klinické studii můžete zároveň přispět vývoji nového léku. Všechny léky, které dnes užíváme a které v minulosti pomohly zlepšit léčebné možnosti lidstva, prošly klinickými studiemi stejně jako ty současné. Někteří naši lékaři jsou pyšní na to, že léky, kterými dnes v běžné praxi s dobrými výsledky léčíme, zkoušely v Clintrialu před několika lety v rámci klinických studií.

JAKÉ NEVÝHODY PRO MNE Z ÚČASTI NA KLINICKÉ STUDII VYPLÝVAJÍ?

Přihlásíte-li se do klinického hodnocení, je možné, že nebudete vybrán(a) respektive, že projdete sice sadou vyšetření, ale nebudete schváleni k nasazení studijní medikace. Vyšetření před studií jsou velmi pečlivá a parametry pro účastníky studie bývají jasně dané a jsou přísné, do studie vlastně bývají zařazováni lidé, kteří trpí chorobou, jejíž léčba je ve studii zkoumána, ale jinak jsou zdraví. Pokud se ukáže, že trpíte ještě jinou nestabilizovanou chorobou, může se stát, že nebudete do studie zařazeni.

Další nevýhodou je, že to, co se s vámi ve studii bude dělat, je jasně předepsáno protokolem, budete tedy objednáváni podle toho, kdy mají studijní návštěvy probíhat a návštěvy jsou někdy delší, protože jsou v jejich rámci předepsány celé baterie vyšetření.

Je podávání studijní medikace nebezpečné?

Podávání studijní medikace není více nebezpečné než užívání běžných léků. Léky, které u nás podáváme v rámci studií již prošly základními bezpečnostními testy minimálně na stovkách osob.

Je pro mě účast v klinické studii spojena s nějakými náklady?

Účast v klinické studii pro vás s žádnými náklady spojena není, naopak protože frekvence studijních návštěv je předepsána protokolem a studijní návštěvy mohou být delší (i několik hodin), bývají vám kompenzovány náklady na cestu a čas strávený na studijních návštěvách. Výše a způsob takové kompenzace vždy podléhá schválení zadavatele studie a Etických komisí. Kompenzována bývá účast na studijních návštěvách nikoli účast na návštěvě, kdy se rozhoduje, zda můžete být do studie zařazen(a).

Kdo o mne bude ve studii pečovat? Může to být lékař ke kterému nyní docházím?

Ve studii o vás bude pečovat lékař, který je odborníkem v daném medicinském oboru a který zároveň má zkušenosti v klinických studiích, je proškolen pro danou studii a je nominován a schválen do studijního týmu dané studie. Pokud tedy docházíte k lékaři, který se u nás na klinických studiích podílí, může o vás pečovat i v rámci studie. Pokud chodíte jinam, převezme vás po dobu studie do své péče náš odborník, s vaším ošetřujícím lékařem bude ale v kontaktu a po ukončení vaší účasti ve studii se ke svému lékaři můžete zase vrátit. Pokud bude mít váš lékař o působení v klinických studiích zájem, je možné, že se v budoucnu stane členem našeho týmu. Někteří lékaři, kteří u nás nyní působící se k nám touto cestou dostali.

Co se stane, když se rozhodnu v klinické studii nepokračovat?

Účast v klinické studii je vždy dobrovolná, můžete si ji tedy kdykoli rozmyslet a svou účast ve studii ukončit a to i bez udání důvodu.

Před vstupem do studie jste o všem, co vás čeká pečlivě informováni a podepisujete informovaný souhlas, kde je vše popsáno. Je proto vhodné, když si svou účast dopředu dobře rozmyslíte a nevstupujete do studie bez rozmyšlení. Pro výsledky studie je vždy důležité, aby ji co nejvíce pacientů dokončilo.

Jak se mohu do klinické studie přihlásit?

Přihlásit se můžete prostřednictvím našich webových stránek zde, kde vyplníte jednoduchý formulář a náš pracovník Vás bude kontaktovat. Případně se můžete přihlásit i přes Facebook či telefonicky na čísle 222 510 607 (recepce) nebo na čísle 601 304 484.

Kde mohu získat více informací o klinických studiích?

Více informací získáte na našem webu, nebo Vám je poskytne pracovník Clintrialu. Seznam všech klinických studií, které probíhají v České republice naleznete na webových stránkách SÚKLu.

Kde mohu získat více informací o klinických studiích?

Seznam studií, které u nás aktuálně probíhají, naleznete na našich webových stránkách zde, nicméně pokud byste nenašli diagnózu se kterou chcete absolvovat klinické hodnocení, i tak můžete vyplnit krátký dotazník, zaneseme Vás do databáze a jakmile danou studii budeme provádět, pracovník Clintrialu Vás bude kontaktovat.