Zácpa při užívání léků na bolest

Zácpa patří u dospělých k nejčastějším gastrointestinálním příznakům. Zácpou trpí přes 15 % dospělých a nad 65 let věku je popisována až ve 30-40 %. Zácpa je 3x častější u žen než u mužů.

Zácpa je obtížné a sporadické vyprazdňování tuhé stolice, často doprovázené nepříjemným tlakem a bolestivostí. Většinou jde o stolici méně častou než třikrát týdně, což je pak spojené s dalšími příznaky.

Když nás trápí chronická nebo stále opakující se zácpa, doporučuje se navštívit lékaře, neboť oddalování může mít závažné následky. O komplikacích vyvolaných zácpou budeme hovořit později. Nyní se podívejme na to, jakými způsoby se snaží lékařská věda zjistit příčiny zácpy.

Nejjednodušší vyšetření střev je pohmatem, který může lékař doplnit stetoskopickým vyšetřením. Během tohoto vyšetření vyhmatá zduřeniny, bolestivá místa, může vyhmatat uloženou stolici nebo střevními plyny způsobené “špičaté” břicho. Stetoskopickým vyšetřením se dají zjistit změny pohybů střev.

Krevní testy odhalí hormonální nebo metabolickou poruchu. Jako doplňkové vyšetření může být nezbytné i vyšetření krve, moči a stolice.

Důkladné vyšetření stavu střev se provádí několika způsoby. Lékař během kolonoskopie (endoskopické vyšetření tlustého střeva) pomocí video endoskopu prohlédne tlusté střevo, rektoskopiou (vyšetření konečníku) má lékař přímý pohled do postižené oblasti (tímto způsobem lze vyšetřit celý konečník a jednotlivé části sigmy). Během vyšetření lékař pátrá po ucpání, polypech, nádorech, zánětu nebo vředech.

V případě potřeby lze provést rentgenové vyšetření (irigoskopie) kontrastní látkou na zjištění ucpání střeva, vředu nebo zánětu.

Pomoci nám můžou některá z mnoha dostupných druhů projímadel, čípků, kapek i tablet. Předcházet jí můžeme pitím dostatečného množství tekutin, dostatkem vlákniny v potravě a správnou životosprávou. Pozor ovšem na chronický druh zácpy! Nadměrné užívání projímadel může v takovém případě vést k těžkému poškození sliznice střeva a dalším závažným problémům.

Klinické hodnocení na toto onemocnění aktuálně probíhá. Přihlaste se zde.