Postherpetická neuralgie

Jde o velmi obávanou komplikaci pásového oparu. Toto onemocnění souvisí s neštovicemi. Virus neštovic zůstává v těle napořád. S přibývajícím věkem může docházet k opětovné aktivaci viru, zejména při užívání léků na potlačení imunity. Ke vzniku pásového oparu může přispět i stres.

Jedním z prvních příznaků onemocnění je lokální bolest postiženého místa. Bolestivé a svědivé puchýřky se tvoří později. Bolest může přetrvávat týdny, měsíce i roky.

V postiženém místě dochází k poškození nervových vláken, které přestávají kvalitně komunikovat s mozkem a správné informace zaměňují za bolest. Tato bolest je chronická a opravdu velmi intenzivní. Nedá se utlumit běžnými analgetiky, pacient potřebuje speciální léčbu.

Bolest se léčí silnými léky proti bolesti a neuromodulačními léky, které zklidňují elektrické výboje v nervu. Tato chronická bolest pacienta obtěžuje i psychicky, způsobuje deprese, poruchy spánku, zhoršuje kvalitu života. Proto se stále hledají nové způsoby léčby, které by ještě účinněji nemocným pomohly.

Pacienti jsou velmi citliví na dotek na postiženém místě (často i přes oblečení). Někdy může dojít i k oslabení svalstva. Nejčastěji postiženou oblastí bývá obličej.

S přibývajícím věkem roste riziko onemocnění.

Je velmi důležitá včasná návštěva lékaře, už při prvních příznacích možného onemocnění.

Klinické hodnocení na toto onemocnění aktuálně probíhá. Přihlaste se zde.