Hypercholesterolemie

Jde o nemoc, která se projevuje zvýšenou hladinou cholesterolu v krvi.

Cholesterol je součástí každé naší buňky. Jedná se o látku tvořenou tukem, je to stavební látka nervů mozkových buněk, žlučových kyselin, vitamínu D i některých hormonů. Cholesterol je pro nás nepostradatelný. Hladina celkového cholesterolu by měla být do 5mmol/l v krvi. V případě, že se dostanete nad 6,5mmol/l, je hladina cholesterolu riziková, hrozí vám větší riziko srdečně – cévních onemocnění a měli byste vyhledat lékařskou péči.

Posuzují se dvě složky cholesterolu LDL a HDL –  tedy „zlého“ a „hodného“ cholesterolu. Zvýšená hladina LDL cholesterolu (nad 3 mmol/l) podporuje usazování nadbytečného cholesterolu v cévních stěnách, kde se tvoří skleroické platy, tím cévy ztrácejí pružnost a zužuje se prostor pro průtok krve. HDL cholesterol má naopak ochrannou funkci.

Léčba vysokého cholesterolu

Mezi nejčastěji užívané léky na snížení cholesterolu se řadí:

Statiny – tyto léky jsou velice účinné při snižování LDL cholesterolu tím, že blokují jeho tvorbu. Na druhou stranu si tento handicap tělo brzy vykompenzuje tím, že začne efektivněji vstřebávat cholesterol z potravy a lékař tak musí předepsat léky s další účinnou látkou, ezetimibem.

Ezetimib – užívá se jako doplněk ke statinům nebo samostatně, aby blokoval vstřebávání cholesterolu z potravy ve střevě.

Fibráty – tato skupina účinných látek je schopna zvyšovat hladinu HDL cholesterolu a naopak lehce snižovat hladinu škodlivého LDL cholesterolu.

Pryskyřice – tato skupina látek je v redukci cholesterolu o trochu méně účinná, než výše uvedené, avšak cena za léky je výrazně nižší. Avšak poměrně často se jako nežádoucí vedlejší účinek objevuje u pacientů zácpa.

Léčba formou změny stravovacího a pohybového režimu pacienta

Je důležité zařadit do jídelníčku tyto potraviny:

Celozrnný chléb, tmavé pečivo, cereálie bez přídavku cukru, brambory vařené ve slupce, celozrnné bezvaječné těstoviny, čerstvá zelenina a ovoce, libové maso, drůbež, ryby, celá vejce, nízkotučné nebo polotučné mléko, sýry se sníženým obsahem tuku, rostlinné tuky, oleje, nápoje bez cukru, ovocné a zeleninové šťávy, nealkoholické pivo.

V kombinaci s přiměřenou pohybovou aktivitou – například pravidelnou chůzí, plaváním nebo jízdou na kole – lze očekávat snížení hladiny cholesterolu.

Důležité je hodně pít, nepřejídat se a vyvarovat se přílišného požívání alkoholu i cigaret.

Klinické hodnocení na toto onemocnění aktuálně probíhá. Přihlaste se zde.