Paměť uchovává a pracuje s informacemi v mozku. Vybavení informace v mozku závisí na širokém spektru okolností, důležitou roli má emoční rozpoložení, stav vědomí a celkovém fyzickém cítění. Lidská paměť uchovává hlavně význam a podstatu, je náchylná k nepřesnostem a ovlivňovaná emocemi.
Poruchy paměti se nejčastěji začínají vyskytovat po středním věku. V některých případech může být postižen zánětem, cévním onemocněním mozek.
Demence je stav, kdy jsou již poruchy paměti takového rozsahu, že negativně ovlivňují chování, akceschopnost a soběstačnost pacienta.
Demence může být vyvolána různými příčinami a mít různou podobu změn v mozku. Příčina té Alzheimerovské je nejasná, ale způsobuje postupný rozpad nervových buněk v mozku, místo nichž se tvoří beztvará hmota – amyloidní plaky.
Pokud je stav mírnější než takový, odpovídající stupni demence, jedná se o kognitivní poruchu resp. Alzheimerovu nemoc – bez demence.
Kognitivní porucha tedy ta fáze, kdy již dochází k zapomínání, ale ještě to neovlivňuje výkonost pacienta, pacient je nejprve vyšetřen, jestli opravdu zapomíná a pak následuje další vyšetření, zda se jedná o poruchu Alzheimerovského typu (tedy zatím bez demence).
Co také přispívá k lepší paměti:
Dostatek spánku.
Pravidelné cvičení
Středomořská kuchyně (ryby, saláty, olivový olej).
Kombinace vitaminu C a E.
Omega mastné kyseliny.
Přípravky s extrakty z Ginkgo biloby
Klinické hodnocení na toto onemocnění aktuálně probíhá. Přihlaste se zde.